X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
1389/11/13 @ 17:02

سهمیه استخدامی پرستاران

معاون توسعه وزارت بهداشت گفت: سهمیه پرستاران در آزمون استخدامی 6 اسفند 16 هزار و 500 نفر است و بقیه پزشک عمومی، ماما، کمک بهیار و تکنسین اورژانس هستند، علت تأخیر در انتشار آگهی استخدام در برخی استانها نیز ناهماهنگی و برخی مشکلات در استانداری‌هاست.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، عباس حسنی امروز در حاشیه جلسه شورای معاونان وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران و در پاسخ به خبرنگار فارس درباره اینکه آیا پرستاران با وجود ممنوعیت استخدام در تهران در این شهر هم استخدام می‌شوند، توضیح داد: استخدام پرستاران برای اجرای قانون ارتقای بهره‌وری و کاهش ساعت کاری پرستاران است و با استخدام‌های معمول دستگاه‌های دولتی فرق می‌کند به همین علت این استخدام در تمام استان‌ها از تهران گرفته تا اقصی نقاط کشور اجرا می‌شود.
* علت تأخیر فراخوان استخدام برخی استانها در استانداری‌هاست
وی درباره علت منتشر نشدن فراخوان و آگهی استخدام پرستاران در استان تهران گفت: مشکل در استانداری‌هاست ما در چند استان غیر از تهران هم این مشکل را داریم که با همکاری معاونت نظارت راهبردی و نیروی انسانی ریاست جمهوری درصدد حل این مشکل هستیم.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: یکی از مشکلات پیش رو برای استخدام پرستاران این است که برخی ارگانها مانند بنیاد شهید درخواست سهمیه استخدامی دارد که اگر مثلاً 5 هزار نفر به این ارگان اختصاص دهیم. این میزان سهمیه استخدامی بلوکه می‌شود و دیگر نمی‌توانیم قانون ارتقای بهره وری و کاهش ساعت کاری پرستاران را اجرا کنیم.
وی ادامه داد: وزارت بهداشت و معاونت نیروی انسانی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری متفق القول هستند که این استخدام‌ها باید خارج از روال عادی استخدام‌ها منظور شود زیرا هدف از آن کاهش ساعت کاری و اجرای قانون ارتقای بهره وری خدمات کارکنان بالینی است.
* افزایش 50 درصدی تخت‌های بیمارستانی کشور تا سال 93
حسنی اضافه کرد: برای تأمین نیروهای مورد نیاز برای مراکز بهداشتی و درمانی جدید الاحداث و نوسازی شده باید به طور جداگانه استخدام داشته باشیم. در حال حاضر 12 هزار تخت بیمارستانی در کشور آماده شده و باید راه‌اندازی شود تا سال 93 نیز 44 هزار تخت بیمارستانی جدید ساخته می‌شود.
وی گفت: افزایش 56 هزار تخت بیمارستانی جدید تا سال 93 یعنی افزایش 50 درصدی تختهای بیمارستانی در کشور که یک انقلاب و تحول بزرگ محسوب می‌شود و باید برای راه‌اندازی آنها حدود 55 هزار نیروی جدید اعم از پرستار و غیر پرستار به غیر از 23 هزار نیروی استخدامی در آزمون 6 اسفند جذب کنیم.
*1250 خانه بهداشت در حال ساخت
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: امسال همچنین جشن تکمیل شبکه را داریم و هزار و 250 خانه بهداشت جدید را در حال ساخت داریم که این مراکز نیز نیروی جدید می‌خواهند.
*80 درصد ظرفیت استخدام برای پرستاران است
حسنی در پاسخ به این پرسش فارس که آیا همه 23 هزار نفر پرستار خواهند بود، گفت: 80 درصد آنها پرستار هستند یعنی حدود 16 هزار و 500 پرستار جدید در آزمون 6 اسفند امسال استخدام می‌شوند و بقیه پزشک عمومی، تکنسین اورژانس، کمک بهیار و ماما خواهند بود.
* زمان کاهش ساعت کاری معلوم نیست
وی در پاسخ به این پرسش فارس که کاهش ساعت کاری پرستاران عملاً از کی عملی می‌شود، توضیح داد: به طور معمول بعد از آزمون و اعلام نتایج 3 ماه برای اعمال روال گزینش و تأیید صلاحیت طول می‌کشد البته بیشتر این نیروهای پرستار از پرستاران قراردادی ما هستند و شناخته شده هستند اما به هر حال تلاش می‌کنیم که بهترین و با صلاحیت ترین نیروها را وارد بخش دولتی کنیم.
وی افزود: این افراد به صورت پیمانی به استخدام دولت در می‌آیند و بعد از ورود آنها به مجموعه و حضور آنها در شیفت‌های بالینی به تدریج ساعت کاری کم می‌شود و اکنون نمی‌توانم به طور دقیق زمان کاهش ساعت کاری پرستاران را اعلام کنم.
وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه معوقه اضافه کار پرستاران آیا پرداخت می‌شود و از کی نیز گفت: به محض اینکه اعتباران آن از سوی دولت به ما پرداخت شود و به هر میزان که باشد معوقه اضه کار پرستاران را پرداخت می‌کنیم.
* ابهام در پرداخت معوقه اضافه کار پرستاران
حسنی در پاسخ یه این نکته که بین پرستاران شایع شده که معوقه اضافه کار قرار نیست پرداخت شود، گفت: ما نباید به شایعات توجه کنیم اما به هر حال دولت در سال جاری به علت اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با مشکلاتی مواجه است که باید ما هم با دولت همکاری کنیم.
وی افزود: اکنون در ماه بهمن هستیم اعتبارات مصوب وزارت بهداشت مطابق معمول و طبق زمان بندی همیشگی پرداخت نشده و با تأخیر مواجه است حدود 550 میلیارد تومان کسری بودجه داریم و در بخش عمرانی هم حدود 300 میلیارد تومان کسری بودجه داریم اگر این اعتبارات پرداخت شود و هر چه قدر بیشتر به ما اعتبار بدهند آن را برای پرداخت معوقه اضافه کار پرستاران هزینه می کنیم.
معاون وزیر بهداشت گفت: امیدوارم این مطالبات هم وصول شود اما نمی‌توانم زمان پرداخت این معوقات و مبنای محاسبه آن را اعلام کنم ولی از زمان ابلاغ قانون ارتقای بهره وری به دانشگاههای علوم پزشکی در دی امسال همزمان از معاونت نظارت راهبردی درخواست تأمین اعتبار معوقه اضافه کار پرستاران را ارائه کرده‌ایم.
حسنی در پاسخ به این پرسش که پس معوقه پرستاران از دی امسال محاسبه می‌شود، اضافه کرد: من نگفتم از برج 10 محاسبه می‌شود، گفتم هر چقدر بودجه به ما بدهند بر مبنای آن اقدام می‌کنیم

منبع:بازار کار